Filozofie interiérového designu se mění a návrháři dnes čím dál víc preferují surové, jednoduché přírodní zdroje, jako je kámen nebo dřevo. Bytová architektura založená na poctivých, pevných materiálech začala být znovu oblíbená v severských státech, které se tak staly inspirací pro celý kontinent. Základem tohoto stylu je upřednostňování jemných a nekřiklavých barev, které v kombinaci s přírodními materiály, v domovech vytváří velmi příjemnou a přirozenou atmosféru.

Na světle břidlice okouzlí čistými odstíny modré, šedé až černé barvy a zaujme schopností dobré rovinné štěpnosti. Proto se z ní dají následně vytvářet tenké desky, které nachází uplatnění jako kameninové obklady do interiéru či dlažba, ale také třeba jako parapety či schody. Z břidlice vznikají i neobvyklé a osobité kusy nábytku, a to nejčastěji konferenční, jídelní i pracovní stoly. Díky svým vlastnostem dokáže posloužit dokonce k výrobě umyvadel.

Opravdová kouzla břidlice dělá na stěnách. Přírodní kámen umí obklad stěn znevšednit typicky v koupelnách a kuchyních, dále také v obývacích pokojích. Designéři oceňují především kresbu obkladu a jeho variabilitu – vrstvený obklad z jednotlivých kamenů vytvoří strukturovaný povrch s 3D efektem, který vynikne například u krbu. Naopak obklady z velkých, tenčích plátů břidlice působí i přes přírodní nerovnosti kamene téměř hladkým dojmem. Velkoformátová verze tohoto obkladu pak většinou vytvoří bezkonkurenční dominantu místnosti, na které krásně vynikne přirozená kresba kamene.

V kuchyních pak břidlice nachází další, speciální využití. Kromě praktického obkladu stěn a pracovních desek kuchyňské linky totiž lze břidlici použít i jako menší kuchyňské nádobí. To poté přejímá charakteristické vlastnosti kamene, hlavně jeho odolnost. Přesto je třeba dát si pozor na agresivní čistící prostředky, které by mohly přírodní materiál poškodit. Příkladem zmíněného nádobí jsou v restauracích oblíbená servírovací prkénka, na kterých vyniknout jednohubky, sýry či hlavní chody i ve vašich domácnostech. Břidlice je tak i v této místnosti univerzálním a nadčasovým materiálem, padnoucím jak do rustikálních, tak moderních minimalistických kuchyní.